Nasza szkoła już po raz kolejny dołączyła do Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie.

Tegoroczna lektura to powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem, jednego z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmującego tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Spotkanie z narodową literaturą otworzyła Pani Dyrektor, zapraszając uczniów do wsłuchania się, poznania historii, dziejów naszego narodu i naszej ziemi.

Wybrani uczniowie klas ósmych, przygotowani pod kierunkiem Pani Marty Polowy i Pana Mariusza Polowego, czytali fragment powieści - Legendę o Janie i Cecylii. Po wysłuchaniu utworu  Pani Marta Polowy przybliżyła epokę pozytywizmu
i  przesłanie dzieła.

Nasze spotkanie ubogacił Pan Tomasz Brytan, przewodnik muzealny, omawiając Powstanie Styczniowe. Bitwy i potyczki na Ziemi Biłgorajskiej. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat dziejów naszego narodu, osób – bohaterów i miejsc tego okresu. Prelekcja połączona z wystawą Muzeum Ziemi Biłgorajskiej świadczy o  wielkim poświęceniu i patriotyzmie ludzi, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę i są wzorem dla naszej młodzieży i dla nas.

Wystawę można oglądać w  czytelni biblioteki naszej szkoły. Pielęgnujmy i zachowujmy w pamięci te miejsca naszej rodzimej historii, tradycji i kultury.

Nauczyciele bibliotekarze