Inspiracją do opracowania innowacji „Oswoić emocje”  była obserwacja funkcjonowania uczniów w klasach młodszych, która uświadomiła nam jak duża jest skala problemu w radzeniu sobie w sferze społeczno – emocjonalnej.

Pracując z dziećmi zauważamy, że coraz więcej uczniów ma różne trudności w rozpoznawaniu i wyrażaniu swoich uczuć. Brak takich umiejętności powoduje problemy emocjonalne i komunikacyjne, sprawia, że dzieci nie wierzą we własne możliwości, nie rozumieją norm społecznych i nie radzą sobie w codziennych sytuacjach. Dla prawidłowego rozwoju dziecka bardzo ważne jest, by zrozumiało ono, że przeżywanie emocji jest naturalną odpowiedzią na to, co nas spotyka.

W tym roku szkolnym innowacja była przeprowadzona w klasie 1b. Realizacja tego programu stworzyła możliwość poznania siebie i innych. Pozwoliła również dzieciom zbliżyć się do siebie, dzięki czemu uczniowie nawiązali pozytywne relacje. Zajęcia wpłynęły na rozwój emocjonalny 

i społeczny. Od których w dużej mierze zależy, czy dziecko wyrośnie na szczęśliwego, znającego swoją wartość i szanującego innych dorosłego.

Głównym założeniem tego projektu było nauczenie uczniów klasy Ib nazywania i rozpoznawania emocji. W ciągu II semestru uczniowie brali udział w cyklicznych spotkaniach. Innowacja była realizowana przy wykorzystaniu opowiadań z serii Świat emocji autorstwa Carmen Dolz i Nuria Aparicio.  Poszczególne spotkania dotyczyły dotyczyły następujących emocji:

  1. RADOŚĆ – „Deszcz śmiechu”
  2. ZŁOŚĆ – „Burza w słoiku”
  3. SMUTEK – „Balony dla Fryderyka”
  4. ZAZDROŚĆ - „Gąsienica Ksawerego”
  5. MIŁOŚĆ – „Ślady mrówek”
  6. SPOKÓJ – „Superbohaterowie milczenia”
  7. SAMOTNOŚĆ – „Kanapka bez sera”
  8. EMPATIA - „Drużyna futbolowa”
  9. ROZCZAROWANIE – „Chcę namalować morze”
  10. URAZA – „Mój ukochany kuzyn”

Wszystkie zaproponowane metody i formy pracy były realizowane z dostosowaniem do wieku, możliwości i potrzeb grupy. Zajęcia były realizowane od lutego 2024r. i prowadzone przez Ewelinę Tracz: pedagoga specjalnego, oraz Magdalenę Pikul: pedagoga szkolnego.