Dziś w naszej szkolnej bibliotece (15.05.2026 r.) działy się rzeczy niezwykłe! Klasa 3d pod opieką pani Doroty Margol zamieniła się w zespół tajnych agentów, by wziąć udział w specjalnej misji detektywistycznej.
Celem wyprawy było nie tylko odnalezienie tajemniczej Złotej Karty, ale przede wszystkim złamanie „kodu biblioteki”. Uczniowie musieli wykazać się sprytem, wiedzą i doskonałą współpracą, pokonując kolejne stacje gry terenowej:
- Alfabet to podstawa – układanie tytułów w odpowiedniej kolejności okazało się kluczem do pierwszego hasł
- Detektyw na regałach – agenci musieli odnaleźć konkretne pozycje ukryte wśród tysięcy książ
- Szpital Książki – nauczyliśmy się, jak dbać o naszych „papierowych pacjentów” i dlaczego warto przestrzegać Dekalogu Książ
- Tajemniczy Rebus – rozwiązaliśmy rebus, aby dotrzeć do kolejnej litery hasł
- Cyfrowy Ślad – wykorzystaliśmy katalog online MOL NET +, by błyskawicznie namierzyć „adres” (sygnaturę) poszukiwanej lektury, w której była ukryta „Złota Karta”.
Dlaczego to takie ważne? Już wiemy, że książka odłożona w przypadkowe miejsce staje się dla czytelników „niewidzialna”. Dzięki dzisiejszej lekcji każdy trzecioklasista z 3d poradzi sobie w bibliotecznym gąszczu jak profesjonalista! Lekcję obserwowali inni nauczyciele, którzy byli pod wrażeniem zaangażowania naszych młodych agentów.
Gratuluję klasie 3d zdobycia nowych umiejętności i dziękuję za wspólną zabawę!
Do zobaczenia przy regałach!



