10 listopada społeczność naszej szkoły uczciła 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu odbyły się uroczyste akademie pod hasłem „Ojczyzna, Wolność, Niepodległość”. Oddziały edukacji wczesnoszkolnej obejrzały montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klasy 3c pod kierunkiem pani Haliny Frączek, który przybliżył dzieciom ważne wydarzenia historyczne związane z walką o niepodległość naszej Ojczyzny. Ich występ wzbogacili tańcem i śpiewem uczniowie z klasy 2d, których przygotowała pani Elżbieta Dziura.

W programie akademii dla klas 4 – 8 przedstawiono dzieje narodu polskiego od trzeciego rozbioru, poprzez zrywy niepodległościowe XIX w., aż do 1918 r., kiedy to staliśmy się wolnym i niepodległym państwem. Prezentowane teksty, pieśni i utwory poetyckie przeniosły nas w klimat zadumy i patriotycznej refleksji. Uświadomiły, ile trudu, poświecenia i walki włożyły pokolenia Polaków w obronie Ojczyzny oraz jak cennym darem jest wolność i niepodległość. Występ dla klas starszych zaprezentowali uczniowie klas: 5d, 6c, 7d pod kierunkiem pani Joanny Ziemichód. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Mirosław Kurzyński, a dekorację przygotowała pani Dorota Brzozowska.

Nasza szkoła włączyła się również do ogólnopolskiej akcji MEiN – „Szkoła do hymnu”. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy SP5 wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.